Antalya'da Gezilebilecek 5 Mağara

Antalya'da Gezilebilecek 5 Mağara

Antalya'da Gezilebilecek 5 Mağara

Denize doyduğunuzda, yaz sıcağında serinlemek istiyor ve aynı zamanda bölgenin eşsiz doğasına tekrar şahit olmayı amaçlıyorsanız şelalelerinden mağaralarına kadar her noktasında ayrı bir sürprizle sizi karşılayacak olan Antalya’nın saklı cennetlerini keşfetme vakti gelmiş demektir.

Kültür turizmiyle de son yıllarda yükselişte olan Antalya’da birbirinden farklı özelliklere sahip çeşitli mağaralar bulunuyor. Kimilerinin içinde botlarla dolaşılabilirken kimileri türünün tek örneği.

Antalya tatiliniz sırasında mutlaka görmeniz gereken, Antalya’da gezilmesi gereken beş mağarayı sizler için listeledik.

1- Kocain Mağarası

Antalya ile Burdur arasında yer alan Kocain Mağarası’nda, Antalya’nın kuzeyine doğru yapacağınız 45 kilometrelik bir yolculuk ile ulaşabilmek mümkün. Camiliköy ve Ahırtaş köylerinden sonra ulaşabileceğiniz mağara Türkiye’de türünün tek örneği.

En büyük mağara ağzı ve tek parça galeriye sahip olmasıyla bilinen Kocain Mağarası sadece doğa ile değil aynı zamanda geçmişe uzanan tarihiyle de biliniyor. İçerisinde Roma döneminden kalma bir sarnıç mevcut. Buna ek olarak dönem dönem mağara içerisinde yapılan arkeolojik kazılarda farklı tarihi eserlere rastlanıyor.

Mağaranın içinde 50-60 metre yüksekliğe sahip sütunlar mevcut. Özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler mağarada muhteşem kareler yakalayabiliyor.

2- Yerköprü Mağarası

Antalya’nın saklı kalmış güzelliklerinden biri olan Yerköprü Mağarası 110 metre uzunluğunda. Deniz ile bağlantılı olan bu mağarayı dolaşmanın en iyi yolu denizden botlarla giriş yapmak.

İçerisinde çok büyük bir alan bulunan mağaraya karayolu ile de ulaşım mevcut. İlginç yapısı ve denize açılıyor olması nedeniyle Deniz Mağarası olarak da tanınıyor.

Yerköprü Mağarası fazla turistik bir yer değil ancak mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. İçerisinde herhangi bir tesis veya işletme bulunmuyor.

3- Altınbeşik Mağarası

Antalya’nın Akseki ilçesinde bulunan bu mağara, Manavgat Vadisi üzerinden yürüyerek ulaşılabilir bir konumda. Karayoluna müsait olmayan bir konumda olması nedeniyle mağaraya ulaşmak için bir saatlik bir yürüyüş yapmak gerekiyor. Antalya’dan başlayan pek çok trekking turu bu mağaraya uğramakta.

Mağara her mevsim 16-18 derece sıcaklığa sahip. 2.5 kilometreye ulaşan uzunluğu ile Türkiye’nin en güzel mağaralarından biri olarak biliniyor. Buna ek olarak, mağara içerisinde çok sayıda göletin bulunması da ilgi çeken bir diğer ayrıntı.

Eğer yürümeyi seviyorsanız bu mağaraya mutlaka uğramalısınız.

4- Damlataş Mağarası

Antalya’da en çok bilinen mağaralardan biri olan Damlataş Mağarası, Alanya ilçesinde bulunuyor. Merkeze yaklaşık üç kilometre uzaklıkta bulunan mağaraya ulaşım oldukça kolay.

Damlataş Mağarası’nın uzunluğu toplamda 30 metre. Oldukça keyifli görüntüler oluşturan çok sayıda sarkıt ve dikitin yer aldığı mağara içerisinde farklı bir iklim mevcut.

Mağarada yüksek ölçüde nem, düşük ısı ve radyoaktif hava bulunuyor. Astım hastalarına iyi geldiği düşünülen bu özellikler nedeniyle sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden turistler bu mağarayı ziyarete geliyor.

5- Dim Mağarası

Alanya ilçesinin merkezine 11 kilometre mesafede yer alan bu mağara oldukça özel bir konumda. İçerisinde çok sayıda sarkıt ve dikitle inanılmaz bir görsel şölen yaşatırken bulunduğu konumun yüksek olması sayesinde farklı bir manzarayla da karşılaşmanızı sağlıyor. Bu iki özellik birleşince, Dim Mağarası fotoğraf tutkunları için adeta bir cennete dönüşüyor.

232 metre yükseklikte olan mağarada iki giriş bulunuyor. Biri 50 metre, diğeri 350 metre uzunluğunda olan mağaranın içerisinde hava sıcaklığı her mevsim sabit. Ortalama olarak 18-19 derece sıcaklık ve yüksek nem görülen mağarada yaz sıcağında bile rahatça dolaşmak mümkün.

Mağara çevresinde ve içerisinde hediyelik eşya alabileceğiniz, bir şeyler içebileceğiniz işletmeler hizmet veriyor.


Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz