Aydın Gezilecek Yerler

Aydın Gezilecek Yerler

Aydın Gezilecek Yerler

Tarihin ve doğal güzelliklerin bir arada görülebildiği, Ege’nin nadide şehirlerinden biri olan Aydın’da görülmesi mutlaka gezilmesi gereken pek çok yer bulunuyor. Sadece ilçelerinde değil kent merkezinde de oldukça farklı yerlere rastlayacağınız bu şirin Ege kentinde kültüre doyacağınız bir tur mümkün.

Aydın köklü bir tarihe sahip. Pek çok antik medeniyet için cazibe merkezi olmuş bu kentte görülmesi gereken onlarca özel nokta bulunuyor. Eğer tarih tutkunuysanız Aydın’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

1- Aydın Arkeoloji Müzesi

Aydın Arkeoloji Müzesi sadece Aydın ve çevresinden değil, Türkiye’nin her yerinden çıkarılmış eserlere sahip. Ege bölgesinde bulunan en değerli koleksiyonlardan birine sahip olan bu müzeye mutlaka gitmelisiniz.

1959 yılında açılan müzede Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler yer alıyor. Bunun dışında bölgedeki antik kentlerden çıkan eserler de sergileniyor. Müze içerisinde en ilgi çekici yer ise antik paraların sergilendiği alan.

2- Aytepe Parkı

Eğer şehir içerisinde dinleneceğiniz ve temiz havayı soluyacağınız bir yer arıyorsanız Aytepe Parkı’nda piknik yapabilirsiniz. Büyük çam ağaçları ile kaplı olan bu park kent içerisinde adeta bir kaçış alanı niteliğinde.

Mesire alanı olarak işletilen parkta belediyeye ait işletmeler mevcut. Kafe ve restoran olarak hizmet veren bu işletmelerde bir şeyler yiyip içebileceğiniz gibi piknik sepetinizle gelip bir ağaç gölgesinde keyifli vakit geçirmeniz de mümkün.

3- Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti, Milattan Önce beşinci yüzyıla uzanan köklü bir tarihe sahip. Oldukça iyi korunmuş bir antik tiyatrosu bulunan kent özellikle Afrodit Tapınağı ile tanınıyor.

Aphrodisias Antik Kenti ve Afrodit Tapınağı sadece Türkiye’den değil dünyanın pek çok yerinden turist çeken bir yapı. Doğa içerisinde gizli kalmış olan bu antik kent mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

4- Priene Antik Kenti

Bölge tarihini en iyi yansıtan örneklerden biri olan Priene Antik Kenti milattan önce yedinci yüzyıla kadar uzanan tarihi ile görenleri büyülüyor. Kadim dönemlerin en eski örneklerinden biri olan kent İyonlar tarafından inşa edilmiş. Tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor olsa da yapılan araştırmalara göre kentin tarihi milattan önce yedinci yüzyıla kadar dayanıyor.

Antik kent oldukça ilginç bir hikayeye sahip. Pek çok efsanede adı geçen Belus’un oğlu Aegyptus tarafından inşa edilen Priene’de kullanılan malzemelerin farklı bir bölgeden getirildiği düşünülüyor. Malzemelerin geldiği ülke hakkında herhangi bir bulgu olmadığı için bu kent ile ilgili pek çok söylenti ve komplo teorisine rastlamak mümkün.

5- Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti, tarih boyunca bölgenin ne denli yoğun bir kültürel değişim geçirdiğinin en güzel örneklerinden biri. Tarihe ilgi duyan herkesin görmesi gereken bu antik kent oldukça etkileyici bir manzaraya da sahip.

Tralleis Antik Kenti’nin tam olarak ne zaman inşa edildiği bilinmiyor. Argos Krallığı tarafından yapıldığı düşünülen kentte dönemine göre çok yoğun bir nüfus yaşamış. Konumu ve verimli toprakları nedeniyle her dönem popüler bir yer olan kenti ele geçirmek için pek çok medeniyetin savaştığı görülebiliyor.

Kaç farklı medeniyete ev sahipliği yaptığı henüz tam olarak bilinmeyen Tralleis Antik Kenti hala aktif bir kazı alanı. Bulunan son tarihi kayıtlara göre, milattan önce 334’te Büyük İskender tarafından ele geçirilen kent bu dönemden sonra bölgede yaşayan tüm medeniyetler arasında sürekli el değiştirmiş. Bu özelliği ile çok zengin bir kültürel miras edinen Tralleis Antik Kenti, Aydın’da gezilecek yerlerin başında geliyor.

 

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz