Aydın'da Tekne Turu ve Su Sporu Aktiviteleri

Aydın'da Tekne Turu ve Su Sporu Aktiviteleri

Aydın'da Tekne Turu ve Su Sporu Aktiviteleri

Aydın, tarihi ve doğası ile ön plana çıkan bir cazibe merkezi. Son yıllarda çok daha fazla popüler hale gelen bu şirin Ege şehrinde gezilip görülecek pek çok yer bulunuyor. Tarihin her döneminde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bu kentte, sahil kesimlerinde su sporları ve tekne turları oldukça popüler.

Aydın, Kuşadası’nın iklimi yıl boyunca su sporlarına elverişli. Özellikle yaz aylarında ekstrem sporlar için uygun rüzgara sahip olan sahil kesiminde pek çok sporu kolayca yapabilmek mümkün.

Bölgede sadece su üzerinde yapılan sporlar değil aynı zamanda dalış da yapılabiliyor. Farklı kulvarlarda tüplü ve tüpsüz dalış yapılabilen rotalara sahip olan Aydın’da her seviyeden dalgıç için keşfedilecek pek çok yeni yer bulunuyor.

Kuşadası’ndan Başlayıp Tekne ile Ege Koylarını Gezin

Aydın’ın en popüler sahil beldesi şüphesiz Kuşadası. Eşsiz denizi ve kumsalları ile fazlasıyla ilgi çekici olan Kuşadası’na dünyanın dört bir yanından turistler akın ediyor.

Tatiliniz sırasında sadece sahille sınırlı kalmayıp bölgenin el değmemiş bakir koylarını keşfetmek istiyorsanız yapabileceğiniz en iyi şey tekne turlarına katılmak. Kuşadası yat limanından kalkan tekneler ile Ege Denizi’nin çevre koylarını ziyaret edebilirsiniz.

Aydın, Kuşadası’ndan başlayan tekne turları genellikle gün boyu devam ediyor. Sabah erken saatlerde başlayan turlar akşam güneş batana kadar karadan ulaşımın mümkün olmadığı yerlere gidiyor. Yemekli olarak düzenlenen turlarda ziyaret ettiğiniz koylarda denize girmeniz için de süre tanınıyor.

Eğer farklı bir tekne turu deneyimi istiyorsanız akşam saatlerinde tura başlayan teknelerle denize açılabilirsiniz. Yaz mevsiminde “parti teknesi” olarak adlandırılan ve yüksek müzik ile gece boyu partilerin düzenlendiği turlara rastlamak mümkün. Bunun dışında özellikle çiftler için düzenlenen romantik yakamoz turları da katılabileceğiniz bir diğer alternatif.

Arapapıştı Kanyonu’nu Tekne ile Keşfedin

Arapapıştı Kanyonu, Aydın’da saklı kalmış muhteşem bir doğal güzellik. Üzerinde pek çok tarihi eseri barındıran bir güzergahta ilerleyen kanyonda tekne dışında ulaşım yok. El değmemiş bir doğaya ve tarihe şahit olacağınız bu turlara mutlaka katılmalısınız.

Arapapıştı Kanyonu’nda tekne turları eskiye göre çok daha popüler. Yoğun sezonda neredeyse her saat başı kalkan teknelere rastlamak mümkün. Bu kanyonun fazlasıyla ilgi görmesi nedeniyle tekne turları için önceden rezervasyon yapmak gerekebiliyor.

Kış aylarında hava şartları el verdiği sürece kanyonda tekne turları devam ediyor. Ancak emin olmak için gitmeden önce telefon etmenizde fayda var.

Kuşadası Su Sporları Açısından Bir Cennet

Kuşadası’nda yaz aylarında neredeyse her su sporunu yapılabiliyor. Parasailing bölgedeki en çok rağbet gören aktivite. Özellikle rüzgarın yaz boyu neredeyse sürekli uygun olması sayesinde sahilde her daim gökyüzünde uçan paraşütlere rastlamak mümkün.

Kuşadası’nın bazı bölgelerinde rüzgar sörfü de yapılabiliyor. Özellikle Sonbahar mevsiminde artan rüzgarlar sayesinde su üstünde kalma süresi yükseliyor. Bu tarihlerde rüzgar sörfü için kurslar düzenlendiği gibi bazı özel organizasyonlar tarafından farklı yarışmalara da rastlanabiliyor.

Bölgede su kayağı her mevsim yapılan aktivitelerden olsa da en çok yaz aylarında tercih ediliyor. Deniz suyu sıcaklığının yüksek olduğu zamanlarda pek çok su sporu kioskunda su kayağı seçeneğinin olduğunu görebilirsiniz. Yine benzer şekilde, yaz aylarında kano, deniz bisikleti ve benzeri aktiviteler de yapılabiliyor.

Tüm bu su sporu aktivitelerine ek olarak Aydın, Kuşadası’nda oldukça zengin bir su altı faunası olduğunu unutmamak gerek. Gerekli sertifikalara sahip olmanız durumunda farklı dalış turlarına katılarak denizin altındaki dünyayı keşfedebilirsiniz. Eğer sertifikanız yoksa kısa bir eğitimden sonra tüplü dalış yapabilir veya şnorkel ile yüzey dalışı gerçekleştirerek Ege Denizi’nin gizemli yüzünü Aydın’da keşfedebilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz