Belek'te Ne Yenir?

Belek'te Ne Yenir?

Belek'te Ne Yenir?

Belek’teki balayınız sırasında tadına doyum olmayan yemekler için hazır olun! Dünyanın her noktasından turist çeken bu bölgede yine dünyanın farklı mutfaklarından pek çok yemeğe rastlayacak ve gerçek anlamda bir lezzet şöleni yaşayacaksınız.

Belek’te geleneksel Türk mutfağından başlayıp Akdeniz’in hafif yemeklerine kadar çok sayıda farklı menüyü tadabilirsiniz. Bölgenin kültürel zenginliği sayesinde çeşitlenen yemekler restoranların çok zengin bir menü edinebilmesini sağlıyor.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda Belek’te tatmadan dönmemeniz gereken lezzetleri listeledik. Her biri parmak ısırtan cinsteki bu yemeklere tatiliniz sırasında mutlaka vakit ayırmalısınız!

Geleneksel Belek Yemeği: Kulak Çorbası

Halk arasında kulak çorbası olarak bilinen bu çorba nohut ile yapılıyor. Özellikle Belek ve çevresindeki köylerde meşhur olan bu lezzet bağımlılık yapan cinsten. Belek kent merkezinde bulunan restoranların büyük bölümünde bu çorbanın servis edildiğini görebilirsiniz.

Çorba içerisinde kuşbaşı et, mantı ve nohut bulunuyor. Bol baharat ile tüketilen ve fazlasıyla doyurucu olan bu çorbayı öğle yemeğinde içmeniz tavsiye ediliyor. Malzemesinin bol olması nedeniyle tek başına bir öğün vazifesi görebiliyor.

Meşhur Antalya Piyazı

Antalya’nın her ilçesinde görebileceğiniz meşhur piyaz Belek’te de orijinal formülüne sadık kalarak hazırlanıyor. Fasulye, yumurta ve tahin ile hazırlanan bu piyaz Antalya’nın olmazsa olmazlarından. Belek’te de oldukça lezzetli şekilde hazırlanan piyazı yemeklerin yanında salata niyetine tüketebilirsiniz.

Antalya’nın meşhur tahinli piyazından büyük keyif alacaksınız. İçerisinde tahin olması nedeniyle ağır gibi görünse de soğuk servis edilmesinin etkisiyle yaz aylarında da rahatlıkla tüketilebiliyor. Belek seyahatiniz sırasında bu lezzeti denemeyi ihmal etmeyin!

Belek’in Tatlı Yüzü: Reçeller

Antalya bölgesi reçel konusunda dünyanın en ünlü yerlerinden biri. Belek de bu ünden nasibini alıyor. Meyve olarak tüketilemeyen acı turunç meyvesinden yapılan turunç reçeli, sabah kahvaltılarında çok farklı bir lezzet olarak yer edinen karpuz reçeli, bergamot reçeli gibi çeşitli reçeller Belek’te fazlasıyla meşhur.

Bu reçelleri villanızda havuza karşı yapacağınız kahvaltınızda tadabilirsiniz. Güne tatlı ve enerjik başlamanızı sağlayacak olan meşhur Belek reçelleri tatiliniz sırasında denemeniz gereken lezzetler arasında gösteriliyor.

Reçelleri paketli olarak uzun süre saklayabileceğinizi unutmayın. Eğer Belek’ten sevdikleriniz için hediye düşünüyorsanız reçel iyi bir alternatif olabilir.

Akdeniz’in Balıklarını Deneyin

Akdeniz sahilindeki her yerde olduğu gibi Belek’te de oldukça zengin bir balık mutfağı var. Deniz ürünlerinden hoşlananlar için bulunmaz bir fırsat sunan Belek’te balığın her türünü tadabilirsiniz.

Mevsimine göre taze taze tutulan balıklar sahil boyunca görebileceğiniz balık lokantalarında servis ediliyor. Ahtapot, yengeç, karides gibi yapımı zahmetli olan deniz ürünleri de burada oldukça lezzetli şekilde hazırlanıyor.

Belek’te denemeniz gereken deniz ürünlerinin başında kalamar geliyor. Özellikle deniz kıyısındaki restoranlarda romantik bir atmosferde leziz bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Kalamar dışında palamut, levrek, mezgit gibi balıkları da tercih edebilirsiniz.

Klasik Türk Mutfağını İhmal Etmeyin

Belek’te dünya mutfağına ve yerel yemeklere dair alternatifleriniz çok olsa da klasik kebaplarımızı da ihmal etmemenizi öneririz. Belek çevresinde hayvancılıkla geçinen dağ köylerinde yetiştirilen hayvanların etleriyle hazırlanan birbirinden lezzetli ızgaralara bayılacaksınız.

Özellikle Antalya’nın meşhur köftesi denemeniz gereken kırmızı etlerin başında geliyor. Yanında meşhur tahinli piyazla birlikte servis edilen bu köfte güzel bir akşam yemeği olabilir.

Bunun dışında, Belek kent merkezinde yer alan çok sayıda ocakbaşından birinde kendin pişir kendin ye konseptiyle dilediğiniz her türlü ızgarayı hazırlayabilmeniz mümkün.

Son olarak, yerel kasaplardan temin edeceğiniz taze etlerle villanızın bahçesinde barbekü yaparak çok lezzetli akşamlar geçirebileceğinizi de aklınızda bulundurun.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz