Datça'da Ne Yapılır?

Datça'da Ne Yapılır?

Datça'da Ne Yapılır?

Balayı için en keyifli yerlerden biri olan Datça’da yapılabilecek onlarca farklı aktivite alternatifi var. Doğası, tarihi ve birbirinden güzel plajları ile tanınan bu beldede muhteşem günler geçireceğinize emin olabilirsiniz.

Datça’ya gelip büyülenmeyen birine rastlamak oldukça zor. Yemyeşil ormanlar, masmavi deniz ve çok daha fazlasıyla bayılacağınız Datça’da her yere kolayca ulaşmak da mümkün. İster toplu taşıma ile isterseniz aracınız ile çevre beldeleri de rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Datça’ya gittiğiniz yapmadan dönmemeniz gereken aktiviteleri sizler için listeledik. Datça tatilinizi çok özel kılacak bu aktivitelere mutlaka programınızda yer ayırın!

Datça’nın Koylarını Keşfedin

Datça’ya gelip de denizi keşfetmeden olmaz. Muhteşem güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen bu bölgede birbirinden özel çok sayıda koy var. Özellikle Akdeniz’e doğru ilerlediğinizde fazla bilinmeyen ama doğası ile her göreni hayran bırakan yerlere rastlayacaksınız.

Kargı Koyu bunlardan ilki. Yemyeşil ağaçlarla kaplı bir yoldan ulaşacağınız bu koyda tertemiz sulara girebilirsiniz. Bunun dışında Kızılbük, Ovabükü, Hayıtbükü gibi çok popüler olmayan koylarda denizin tadını çıkarmak mümkün.

Bu saklı kalmış koylarda çok fazla kalabalıkla karşılaşmayacaksınız ancak çoğunda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz işletmeler hizmet veriyor.

Tekne Turuna Katılın

Datça’nın karadan ulaşılamayan çok fazla koyu var. El değmemiş, ağaçlarla kaplı sahillere sahip bu koylarda denize girmek muhteşem bir deneyim. Merkezden başlayan tekne turları tüm gün sürüyor ve çoğunda yemek servis ediliyor.

Sadece denizden veya ormanın içerisinden yürüyerek ulaşılabilen koylarda tertemiz sulara atlamanın tadı başka hiçbir şeyde yok. Hem mis gibi deniz havasını alabileceğiniz, teknede güneşlenerek keyifli vakit geçireceğiniz bu etkinliğe mutlaka katılmanızı öneririz.

Datça’da sadece günübirlik tekne turları değil, konaklamalı turlar da bulunuyor. Genellikle bir veya iki gece olan bu turlarda teknede kalma deneyimini yaşayabilirsiniz.

Dalış Yapın

Datça’nın suları pırıl pırıl ve çok zengin bir sualtı faunasına sahip. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar herkese uygun dalış parkurları bulunan bu bölgede dalış yapmak bambaşka bir dünyanın kapısını aralamanızı sağlayacak.

Datça’ya dünyanın pek çok yerinden dalış için gelen insanlara rastlamak mümkün. Dalış kurslarına katılarak sadece birkaç derste temel seviyedeki parkurlara dalabilecek seviyeye gelebilirsiniz. Eğitmenler eşliğinde yapılan dalışlarda suyun altındaki dünyayı keşfedebilirsiniz.

Trekking Turlarına Kaydolun

Datça’nın ormanları doğa yürüyüşleri ve trekking için oldukça uygun. Hem bol bol oksijen alacağınız hem de iyi vakit geçireceğiniz bu turlara vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Günün erken saatlerinde başlayan turlar bütün gün sürebiliyor.

Trekking turlarına katılarak bölgenin dağlarında keyifli vakit geçirebilir, çok sayıda farklı kuş türüne şahit olabilirsiniz. Yine aynı şekilde Datça’nın kadim tarihinden kalma eserleri ormanın içerisinde görebilirsiniz. Çoğu henüz turizme açılmamış olan bu tarihi eserler trekking turlarının uğrak noktalarından.

Rüzgar Sörfü Yapın

Datça’da özellikle öğle saatlerinden sonra denizden gelen rüzgar su sporları için çok uygun bir ortam yaratıyor. İkindi vaktine yakın denizde pek çok rüzgar sörfçüsünü belirdiğini görebilirsiniz.

Bu spor için çok uygun olan Datça’da çok sayıda kurs da mevcut. Temel seviyeden itibaren eğitmenler eşliğinde ders alarak rüzgar sörfü yapmayı öğrenebilirsiniz. Bölgenin rüzgarı başlangıç seviyesi için çok uygun olduğundan eğitime başlamak için ideal bir yer.

Bunun dışında parasailing, su kayağı, yelken gibi farklı su sporlarına da katılabilirsiniz. Datça’daki rüzgarın neredeyse her zaman beklendiği gibi olması nedeniyle bu bölge her su sporu için oldukça uygun.

Eğer eğlenceli ve adrenalin dolu bir gün geçirmek istiyorsanız sürat tekneleriyle yapılan daha ekstrem su sporlarına da katılabilirsiniz. Yine bunlara da sahildeki kiosklardan kaydolabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz