Demre'de Ne Yenir?

Demre'de Ne Yenir?

Demre'de Ne Yenir?

Akdeniz ve Anadolu mutfaklarının bir arada olduğu Demre’de yemek kültürü oldukça zengin. Özellikle turistik bir bölge olmasından dolayı yabancı mutfakların esintilerini taşıyan çok sayıda yemeğe rastlamak mümkün.

Demre’de deneyebileceğiniz çok sayıda yemek var. Bunlar arasında yoğun olarak Akdeniz ve Anadolu mutfağına ait esintiler olsa da hiçbir tanıma uymayan özgün yemeklere rastlamak da mümkün.

Doğal güzellikleri ve kusursuz havasıyla bilinen Demre’de tadı damağınızda kalacak pek çok yemek sizi bekliyor.

Arabaşı Çorbası

Aslında İç Anadolu’da çok sık görülen bu çorba Demre’de de yerel yemekler arasında. Demre’deki sunumu Anadolu’da yapılandan biraz daha farklı.

İçerisinde tavuk ve şehriye bulunan arabaşı çorbası burada herhangi bir ekstrayla servis edilmiyor. Anadolu verilen hamur dilimleri Demre mutfağında mevcut değil.

Yapımında kullanılan baharatlar da bu çorbayı yöreye özgün hale getiriyor. Demre’de ve çevre beldelerde bu yemeğin sıkça tüketildiğine, özellikle önemli günlerde ikram edildiğine rastlayabilirsiniz. Demre’ye yolunuz düşerse arabaşı çorbasını mutlaka denemelisiniz.

Tahinli Piyaz

Tüm Antalya ve çevresindeki beldelerde meşhur olan tahinli piyaz Türkiye’nin başka hiçbir bölgesinde yok. Tahin, fasülye, zeytinyağı, yumurta, domates ve isteğe göre maydanoz ile servis edilen bu soğuk mezenin tadına doyamayacaksınız.

İçeriğine bakıldığında sıcak aylarda yenmek için ağır bir yemek olduğu düşünülebilir. Ancak soğuk servis edilmesi ve bol limon ile çok ferah bir hal alıyor olması tahinli piyazı her mevsim tercih edilen bir yemek haline getiriyor.

Özellikle Antalya ve Demre seyahatiniz sırasında mutlaka denemeniz gereken lezzetlerin başında tahinli piyaz var.

Tarator Kızartma

Hem ana yemek hem de meze olarak servis edilen tarator kızartma hafif bir öğün geçirmek isteyenler için ideal. Biber, patlıcan ve patates gibi malzemelerin kızartılması ile hazırlanan yemeğe yoğurt ilave ediliyor.

Hem ferahlatıcı hem de doyurucu bir öğün haline gelen tarator kızartma bölgede sıkça tercih edilen yemeklerden biri. Özellikle öğle saatlerinde bu yemeği keyifle tüketebilirsiniz.

Tarator kızartma içerisinde zaman zaman farklı sebzelere de yer veriliyor. Domates, kabak gibi ürünlerle de yapılabilen bu yemek Demre’deki pek çok restoranda meze olarak ikram edilmekte.

Topak Kızartma

Akdeniz’in batısına doğru ilerledikçe çeşitli yörelerde yerel yemekler arasında bilinen topak kızartma Demre’de de oldukça meşhur. Düğünlerde, bayramlarda ve farklı özel günlerde sıkça ikram edilen bu yemek tatmanız gereken lezzetlerin başında geliyor.

Büyük parçalara ayrılan etlerin kızartılması ve daha sonra kemikleriyle birlikte salçalı bir sosta pişirilmesiyle hazırlanan bu yemeğin tadına doyum olmuyor. Özellikle Demre’de yetişen hayvanların lezzetli etleriyle hazırlandığında Demre’ye gidenlerin tekrar tekrar yemek istedikleri bir lezzet halini alıyor.

Topak kızartma Demre’de çoğu restoranda mevcut. Ancak, özellikle ilkbahar aylarında yetiştirilen hayvanların etlerinin daha yumuşak olması nedeniyle, bu mevsimde yöre halkı tarafından daha sık tercih ediliyor.

Turunç Reçeli

Akdeniz’in her noktasında turunç ağaçlarına rastlamak mümkün. Yol kenarlarında ve Demre kent merkezinde de sıkça göreceğiniz bu meyve portakal ile aynı görüntüye sahip.

Sokaklarda olmasına rağmen ağaçlarda kalan bu meyve oldukça acı ve dalından koparılarak tüketilmeye pek de müsait değil. Bölgeye gelen turistler sıkça bu meyveyi portakal ve mandalina ile karıştırarak yemeyi deniyor.

Demre’de yerel olarak hazırlanan turunç reçeli, bu meyvenin tüm acılığını alarak yerini çok lezzetli ürüne bıraktırıyor. Yerel adıyla karpuç reçeli olarak da bilinen bu ürünü mutlaka denemelisiniz. Aynı zamanda Demre’nin yerel halkı tarafından kavanozlarda satılan turunç reçelleri sevdikleriniz için yöreye özgü bir hediye olabilir.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz