Didim Gezilecek Yerler

Didim Gezilecek Yerler

Didim Gezilecek Yerler

Doğası için ayrı, denizi için ayrı, tarihi için ayrı ziyaretçi çeken Didim kusursuz bir belde. Özellikle hem deniz hem de kültür turizmini bir arada yaşamak isteyen turistlerin sıkça tercih ettiği bu beldede aklınızı başınızdan alacak pek çok gezilecek yer mevcut.

Eskiye dayanan ve Ege’de varlık gösteren pek çok medeniyetin izlerini taşıyan tarihiyle Didim’de bol bol kültür gezisi yapmak mümkün. Bu benzersiz kültür ve tarihe ek olarak, Ege’nin eşsiz sahillerinde dolaşarak doğayla ve denizle büyülenmeye de hazır olun!

Didim’i en iyi şekilde keşfetmek ve tatilinizi keyifli hale getirmek için bu rehberdeki rotalara mutlaka uğramalısınız!

Didim’de En İyi Gezi Hangi Mevsimde Yapılır?

Didim bir sahil şehri. Kilometrelerce uzanan uzun ve el değmemiş kumsallara sahip. Elbette her sahil şehri gibi yaz ayları oldukça sıcak ve nemli. Eğer deniz tatili yapmak istiyorsanız kış hariç her mevsim uygun. Ancak Didim’i en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz mevsimler ilkbahar ve sonbahar.

Didyma Antik Kenti

Antik Yunanca’da “ikiz kardeş” anlamına gelen Didyma bu bölgenin isim babası. Apollon’a ait bir tapınağın bulunduğu Didyma Antik Kenti milattan önce 8000 yılına kadar uzanan köklü bir tarihe sahip.

Didim’in tarihini çok yakından görebileceğiniz bu antik kenti mutlaka rotanızın ilk sıralarına yerleştirmeniz öneriliyor. Özellikle bu antik kent, Didim’in neden yıllar boyunca bir cazibe merkezi olduğunu çok daha iyi anlamanızı sağlayacak.

Tarih boyunca pek çok uygarlığın izlerini ve kültürünü almış olan Didyma Antik Kenti, kent merkezinden yaklaşık 5-10 dakikalık bir yolculukla ulaşılabilir mesafede.

Milet Antik Kenti

Yine Didim’in tarih öncesi çağlara dayanan geçmişini görebileceğiniz bu antik kentin bir diğer adı “filozoflar kenti” olarak biliniyor. Döneminde Thales gibi çok önemli isimlerin yaşadığı bu şehir oldukça iyi korunmuş ve günümüze kadar ulaşan pek çok yapısıyla turistleri kendine çekmeyi başarıyor.

Milet Antik Kenti içerisinde tiyatro, hamam ve antik kentten çıkarılan eserlerin sergilendiği bir müze bulunuyor. Tüm bunların hepsi oldukça iyi korunmuş ve müzede yer alan eserler cilalı taş devrine kadar gidiyor.

Didim’de tarihi yaşayarak gezebileceğiniz bu antik kente Didim’den yaklaşık 10 kilometrelik bir yolculuk yaparak ulaşmanız mümkün. Doğa içerisinde, yaklaşık 20 dakika süren bir yolculukla bu antik kenti keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Milet İlyas Bey Külliyesi

Milet Antik Kenti yakınlarında bulunan bu külliye Didim’in yakın tarihini görebileceğiniz en güzel örneklerden biri. Menteşeoğulları tarafından inşa edilen külliyenin mimarisi Anadolu Türk mimarisinin en iyi örneklerinden. Özellikle bu konuda araştırma yapan kişiler tarafından sıkça ziyaret edilen ve incelenen İlyas Bey Külliyesi, Didim’de görmeniz gereken önemli yerlerden biri.

Milet Antik Kenti’nden alınan mermerler ile inşa edilmiş olan bu külliyeye antik kentten birkaç dakikalık yürüyüş ile ulaşmak mümkün.

Tavşanburnu Tabiat Parkı

Didim’in doğasını en iyi şekilde deneyimleyebileceğiniz yerlerin başında Tavşanburnu Tabiat Parkı geliyor. Didim’in kent merkezine sadece 6.5 kilometre uzaklıkta bulunan bu park yine bölgedeki çok sayıda doğal koruma alanından biri.

Bir şeyler içebileceğiniz ve hafif bir yemek yiyebileceğiniz bir işletme tarafından işletilen park içerisinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Mevsim şartlarına bağlı olarak kiralık bisiklet hizmeti de veriliyor.

Eğer doğayla bütünleşmek ve orman içerisinde çam kokuları arasında keyifli bir yürüyüş yapmak istiyorsanız bu tabiat parkı oldukça özel bir deneyim sunacak.

Tavşanburnu Tabiat Parkı aynı zamanda denize sıfır bir konumda bulunuyor. Ziyaretiniz sırasında ağaçların gölgesi altında denize girebilmeniz de mümkün.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz