Didim'de Yapılabilecek 8 Balayı Aktivitesi

Didim'de Yapılabilecek 8 Balayı Aktivitesi
Didim'de Yapılabilecek 8 Balayı Aktivitesi

Didim'de Yapılabilecek 8 Balayı Aktivitesi

Didim hem doğa hem de tarihi ile benzersiz bir yer. Her adımınızda bambaşka bir deneyim yaşayacağınız bu eşsiz coğrafyada keyifle vakit geçirebileceğiniz pek çok balayı aktivitesi bulunuyor. 

Didim’de yapabileceğiniz en iyi sekiz balayı aktivitesini sizler için listeledik. Özellikle bu eşsiz coğrafyayı en iyi şekilde keşfetmek isteyen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerler Didim’de sizi bekliyor.

1- Apollon Tapınağı’nı Ziyaret Edin

Apollon Tapınağı, Didim ile özdeşmiş olan ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Ion tarzında inşa edilen, dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olan bu tarihi eser görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. 

Şarap tanrısı Dionysos’tan aşk tanrısı Eros’a kadar pek çok mitolojik figür için yapılan tapınaklara sahip olan bu antik yapıda geçmişin izlerinde kaybolacaksınız. 

2- Altınkum’da Bir Gün Geçirin

Altınkum Plajı, Ege’nin en güzel ve en iyi korunmuş plajlarının başında geliyor. Bu benzersiz plajda fazlasıyla keyifli vakit geçirebilmek mümkün. 

Nisan ayının sonlarından itibaren denize girilebilen bu plajda, sabah erken saatlerde yerinizi tutup gün batana kadar deniz keyfi yapabilirsiniz. Turkuaz renkli suları ve altın rengi kumsalları ile tam bir doğa harikası.

3- Manastır Koyu’nu Ziyaret Edin

Yapılaşmadan uzakta, insan eli değmemiş koylardan bir tanesi olan Manastır Koyu, Didim tatiliniz sırasında mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. 

Denize girebileceğiniz harika bir plajı bulunan koy çevresinde doğa yürüyüşleri yapmak da mümkün. Yine aynı şekilde plajda bulunan su sporları kiosklarından kano veya deniz bisikleti kiralayarak denize açılabilirsiniz.

4- Poseidon Heykeli Önünde Dondurma Yiyin 

Didim’in ikonik heykellerinden biri olan Poseidon Heykeli sahili gören muhteşem bir yerde bulunuyor. Deniz havası alabileceğiniz geniş yürüyüş parkurları bulunan bu bölge özellikle yaz aylarında tam bir cazibe merkezi.

Akşamları keyifli bir yürüyüş yaparak iyi vakit geçirebilirsiniz. Özellikle sıcak yaz akşamlarında yürüyüş yaparak dondurma yemenin tadı bambaşka.

5- Tekne Turu YapınDidim’i ve çevresindeki koyları sadece karadan görmek yetmez. Bu güzellikleri denizden görmek, özellikle karadan ulaşamayacağınız koylarda denize girmek istiyorsanız mutlaka tekne turu yapmalısınız.

Tekne turları ile pek çok farklı koy ziyaret ediliyor. Turlar farklı uzunluklara sahip. Gün boyu süren turlardan sadece dolunayda yapılan yakamoz turlarına kadar pek çok farklı alternatif seçenek mevcut.

6- Akvaryum Koyu’nda Dalış Yapın

Akvaryum Koyu, Türkiye’de görebileceğiniz en temiz plajların başında geliyor. Zengin sualtı yaşantısına ev sahipliği yapan bu koyda keşfedilecek çok şey var.

Dalış yapmadan, sadece yüzerken bile görebileceğiniz onlarca farklı balık türü denizin altında bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Eğer vaktiniz varsa dalış için mutlaka vakti ayırmanız tavsiye ediliyor.

7- Tavşan Adası’na Yürüyün

Sahilden denizin ortasında bulunan bir adaya yürüyerek gidebileceğinizi biliyor muydunuz? Didim’deki Tavşan Adası bunu yapabileceğiniz benzersiz bir yer.

Bir bölgesi sığ sular ile çevrili olan bu adaya deniz üzerinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ada üzerinde bulunan pek çok tarihi eseri görebilmeniz de mümkün. Adadaki kazılar 2006 yılından bu yana Alman Arkeoloji Enstitüsü tarafından sürdürülüyor.

8- Tavşan Burnu Tabiat Parkını Keşfedin

Didim’de özel olarak korunan Tavşan Burnu Tabiat Parkı hem kolayca ulaşabileceğiniz hem de keyifle vakit geçirebileceğiniz özel bir yer. 

Oroman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olan bu tabiat parkında doğa yürüyüşü yapabilir, dilerseniz keyifli bir piknikle vakit geçirebilirsiniz. 

Park içerisinde denize girilebildiği gibi kamp alanları da mevcut. Eğer doğa ile tam anlamıyla bütünleşmek istiyorsanız bu parkta çadır kiralayarak kamp yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz