Fethiye'de Ne Yenir?

Fethiye'de Ne Yenir?

Fethiye'de Ne Yenir?

Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi ve buna benzer onlarca farklı doğa harikası ile bilinen Fethiye aynı zamanda Ege ve Akdeniz mutfağının kesişiminde olması sayesinde fazlasıyla zengin bir mutfağa sahip.

Özellikle otlu yemekler konusunda sizi kendine hayran bırakacak olan bu bölgede çok gelişmiş bir yemek kültürü var. Köylerde toplanan en doğal otlarla hazırlanan yemekler Fethiye’ye giden herkesin mutlaka tatması gerekenlerden.

Fethiye mutfağı hem et hem de sebzelerin senteziyle oluşturulmuş. Çok sayıda et ve balık yemeği barındırırken aynı zamanda vejeteryan misafirlerine uygun bir mutfağa da sahip.

Fethiye seyahatiniz sırasında bu bölgenin lezzetlerini keşfetmeden dönmeyin!

Et Kapama

Fethiye mutfağında özellikle önemli günlerde ve düğünlerde hazırlanan bu yemek oldukça lezzetli. Pilav üzerine doğranan kuşbaşı etleri uzunca bir süre pişirerek hazırlanan et kapama bölgede tadılması gereken lezzetlerin başında geliyor.

Et kapamanın hazırlanması oldukça zahmetli. Her ne kadar basit gibi görünüyor olsa da uzun bir pişme süresine sahip. Aynı zamanda bölgede özel olarak üretilen yerel yağlar ile pişiriliyor olması yemeğe ayrı bir lezzet katıyor.

Fethiye’ye gittiğinizde, eğer et yemeklerini seviyorsanız bu yemeği mutlaka denemelisiniz.

Ölemeç Çorbası

Sadece Fethiye bölgesine özgü olan bu yemek oldukça eskiden beri bölge köylerinde tüketiliyor. Hangi kültürün mutfağından olduğu tam olarak bilinmese de Ölemeç Çorbası’na Osmanlı Mutfağı’nda rastlamak mümkün.

İnce doğranmış soğanları isteğe göre acı veya tatlı toz biber ile kaynatıp, daha sonra küçük hamur parçaları ilave edilerek hazırlanan bu yemek fazlasıyla doyurucu.

Yerel halk tarafından tek bir öğün olarak tüketildiğine sıkça rastlayabileceğiniz bu çorbaya geziniz sırasında mutlaka bir öğün ayırın.

Babadağ Keşkeği

Babadağ denildiğinde yamaç paraşütü ve eşsiz ormanlar akla geliyor olabilir. Ancak bu bölgeye ait çok özel bir lezzet de ismini bu güzel coğrafyadan alıyor.

Uzun bir hazırlanış süresine sahip olan Babadağ Keşkeği genellikle bir gün öncesinden hazırlanan ve dövülerek uygun hale getirilen buğdaydan hazırlanıyor. Bölgenin en lezzetli kuzu etlerinin ilave edilmesiyle hazır hale getirilen keşkek Fethiye’de çok sık tüketilmekte.

Hazırlandıktan sonra üzerine yine yerel olarak üretilen doğal tereyağı, pul biber ve kekik gibi ilaveler eklenerek servis edilen bu yemek hem ana öğün olarak hem de meze şeklinde tüketilebiliyor.

Leğen Böreği

Özellikle kahvaltılarda tüketilen bu börek oldukça lezzetli. Genellikle Fethiye bölgesinde köylerde yapılan ve tüketilen leğen böreği çıtır bir hamura sahip.

Yuvarlak şekilde yapılan börek içerisine isteğe göre peynir, kıyma, ıspanak gibi ilaveler yapılarak pişiriliyor. Bölgede çok sık görülmeyen hamurişi mutfağından, oldukça leziz bir örnek olan leğen böreği çoğu pastane tarafından sabah saatlerinde sıcak sıcak servis ediliyor.

Fethiye’de keyifli bir kahvaltı yaparken bu lezzetten sipariş etmeyi unutmayın. Özellikle bölgede köylüler tarafından toplanan doğal otlardan tercih ederek hazırlatacağınız iç harcıyla birlikte çok keyifli ve lezzetli bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Sılcan Otu Kavurması

Fethiye mutfağının büyük kısmını otlu yemekler oluşturuyor. Zeytinyağı ile buluştuğunda leziz bir deneyim yaşatan bu yemeklerin başında sılcan otu kavurması geliyor.

Sılcan otu aslında bir çeşit sarmaşık. Yerel halk tarafından doğal yetiştiği ortamdan toplanan ve temizlenen bu ot zeytinyağı ile kavruluyor. Hem soğuk hem de sıcak tüketilebilen sılcan otu kavurması yoğurtla veya yumurtalı olarak servis edilebiliyor.

Ege mutfağının en güzel örneklerinden olan bu yemek Fethiye’de denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Sılcan otunun Muğla dışında hiçbir yerde bulunamıyor olması bu lezzeti yöreye özgü kılmakta.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz