Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan Gezilecek Yerler

Kalkan, tarihi ve doğasıyla Türkiye’nin saklı cennetlerinden biri. Likya medeniyetine ev sahipliği yapan topraklarda, tarihi ve doğayı bir arada barındıran bu müthiş coğrafyada görülmesi gereken çok yer var.

Kalkan, özellikle plajları ile dünyaca ünlü bir bölge. Tertemiz sahilleri ve denizi birbirinden farklı deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor. Sık ormanlarla kaplı olan sahil şeridi de misafirlerinin oksijene doyacağı bir tatil yaşatıyor.

Kalkan’da geçireceğiniz balayınız sırasında mutlaka görmeniz gereken pek çok yer var. Bunları sizler için listeledik.

Kaputaş Plajı

Kalkan’ın en ünlü plajı olan Kaputaş tertemiz bir sahil şeridine sahip. Suyun turkuaz renge döndüğü bu plaj dalgasız bir koyda, bir vadinin içerisinde yer alıyor. Yol kenarında merdivenlerden inerek ulaşacağınız plaja giriş ücretsiz.

Plajda şezlong ve şemsiye kiralayan işletmeler mevcut. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan bu plajda denize girmek benzersiz bir keyif. Gittiğiniz zaman zengin sualtı varlığını görmek için şnorkel götürmeyi ihmal etmeyin. Basit bir deniz gözlüğüyle bile ayaklarınızın altında yüzen balıklara şahit olabilirsiniz.

Kaputaş Plajının en güzel mevsimi şüphesiz yaz. Ancak bahar aylarında da burada denize girebilirsiniz.

Mavi Mağarayı Ziyaret Edin

Kaputaş Plajı’nda bulunan Mavi Mağara suyun içerisinde ulaşabileceğiniz muhteşem bir yer. Denizin içerisinde bulunan mağaraya ulaşmanın tek yolu yüzmek. Kaputaş’a gittiğinizde buraya kadar yüzerek bu doğa harikasına şahit olabilirsiniz.

Mavi Mağara’ya dalış turları da düzenleniyor. Kalkan kent merkezinden başlayan turlarla bu bölgede tüplü dalış yapabilirsiniz. Eğer bu tarz aktivitelerden hoşlanıyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ederiz.

Patara Plajı ve Antik Kenti

Fethiye ve Kalkan arasında kalan Patara Plajı ve Antik Kenti, Kalkan seyahatiniz sırasında gezmeniz gereken en önemli noktalardan biri. Antik Kent Hitit çağlarından bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Son bulunan bulgularda Patara bölgesinin Demir Çağı’na kadar uzanan tarihi olduğu tespit edildi. Tarihin ilk dönemlerine kadar uzanan geçmişiyle bu antik kent görülmeye değer.

Patara Plajı da yine bu bölgede görülmesi gereken plajlardan biri. Uçsuz bucaksız bembeyaz kumsallarıyla dikkat çeken plajda caretta caretta kaplumbağalarıyla birlikte yüzebilmek mümkün. Nesli tükenme tehlikesi altında olan bu kaplumbağalar nedeniyle bu bölge koruma sahası ilan edildi.

Patara Plajında dikkatinizi çekecek bir diğer canlı ise kum zambakları. Bu bölgeye özgü olan kum zambakları oldukça nadir görülüyor. Sahilde yürürken kum tepelerinin üzerinde bu zambakları görebilirsiniz.

Patara Plajı ve Antik Kenti yaz ve sonbahar mevsiminde oldukça keyifli. Kış aylarında denize girilemiyor olsa da antik kenti gezmeye gelebilirsiniz.

Letoon Antik Kenti

1988 yılından bu yana UNESCO dünya mirası listesinde yer alan bu antik kent Kaş – Fethiye karayolu arasında 65. kilometrede bulunuyor. Kalkan’a gittiğinizde buraya uğramadan dönmeyin. Kalkan’dan yaklaşık 26 kilometrelik uzaklıkta bulunan bu antik kente yarım saatlik bir araç yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Antik kent, Likya medeniyetine ait pek çok farklı eseri bünyesinde barındırıyor. Bununla birlikte Likya’nın en ünlü yazıtları da bu antik kentte keşfedildi. Tarih boyunca pek çok medeniyetin gelip geçtiği bu kenti ziyaret etmeden dönmeyin.

Letoon Antik Kenti’ne geldiğinizde, hemen birkaç kilometre ilerisinde bulunan Xanthos Antik Kenti’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Bu antik kentte de yine Likya medeniyetinin en nadide eserlerine şahit olabilirsiniz.

Letoon ve Xanthos Antik Kentlerini her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Ancak yaz aylarında gidiyorsanız öğle saatleri yerine sıcaklığın düştüğü ikindi saatlerini tercih etmeye gayret edin.

 

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz