Çağrı Merkezimiz 20:00'a kadar açık!
Çağrı Merkezi
+90850 532 49 00
WhatsApp ile yaz
+90536 994 4680

Kaş Gezilecek Yerler

Deniz turizmi ile aklımıza gelen Kaş’ta aslında muhteşem doğası kadar büyüleyici bir tarih de bizi bekliyor. Misafirlerine her şeyin en güzelini sunan bu coğrafya asırlardır süregelen bir medeniyetin parçası.

İlk çağlardan bu yana aktif olarak farklı medeniyetler tarafından yerleşim olarak kullanılan Kaş hem doğal hem de tarihi pek çok güzelliğe sahip. Balayınız sırasında kendinizi sadece deniz ve güneş ile sınırlamayıp, tarihin içerisinde bir yolculuğa da çıkabileceğiniz Kaş ve çevresi oldukça ilgi çekici.

Villada balayı tatilinin avantajlarından olan hareket özgürlüğü sayesinde, Kaş’ın tarihi ve doğal güzellikleri dilediğiniz her an keşfinizi bekliyor. Bu yazıda sizler için Kaş’ta gezilmesi gereken en önemli noktaları listeledik.

Uzun Çarşı

Kaş’ın kent merkezinde bulunan Uzun Çarşı gerçek anlamda büyüleyici bir atmosfere sahip. Sanki bir film setini andıran bu çarşıda pek çok farklı hediyelik eşya dükkanı bulabilmeniz de mümkün.

Uzun Çarşı ile birlikte Kaş kent merkezini de dolaşmayı ihmal etmeyin. Çevrede keşfedebileceğiniz çok sayıda renkli sokak var. Pek çok sokağın araç trafiğine kapalı olması yapacağınız yürüyüşün keyfini artıracaktır.

Eğer Sonbahar mevsiminde Kaş’a gelirseniz bu sokakları hafif yağmur yağarken dolaşabilirsiniz. Muhteşem bir romantizme bürünen Kaş sokaklarında fazlasıyla keyifli vakit geçireceğinize eminiz.

Uzun Çarşı’nın sonunda bulunan Aslanlı Lahit de görülmeye değer. Kral Lahdi olarak da bilinen bu eser Likya medeniyetinden kalma. Lahit üzerinde oldukça iyi korunmuş bir yazıt da bulunuyor. Ancak yazıldığı dil bilinmediği için ne yazdığı konusunda herhangi bir bilgi mevcut değil.

Antiphellos Antik Kenti

Likya medeniyetinin en güzel örneklerinden biri olan bu antik kentte geniş bir antik tiyatro da bulunuyor. Oldukça keyifli bir atmosfere sahip olan bu tarihi yapı aynı zamanda harika bir manzaraya sahip.

Özellikle yaz aylarında ziyaret etmeniz tavsiye edilen Antiphellos Antik Kenti’nde mutlaka antik tiyatroyu görmelisiniz. Oturma alanlarının en üstüne çıkarak, Akdeniz’in en güzel manzaralarından birine şahit olabilirsiniz. Tiyatronun en üst merdivenlerinden Meis Adası manzarası görülebiliyor. Yine aynı nokta güneş batarken muhteşem bir manzaraya bürünüyor. Fotoğraf tutkunları için eşsiz kareler ortaya çıkıyor.

Kaputaş Plajı

Kaş’ta balayınız sırasında denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Kaputaş Plajı mutlaka vakit ayırıp görülmesi gereken yerlerden biri. Kaş’tan Kaputaş’a ulaşmak için yaklaşık yirmi kilometrelik bir araç yolculuğu yapmanız gerekli. 15-20 dakika içerisinde, Antalya yolunu takip ederek ulaşabileceğiniz plaj sezonda fazlasıyla kalabalık olabiliyor.

Kaputaş Plajı dünyanın her yerinden turist çeken bir yer. Vadi içerisinde kalıyor olması ve temiz denizi sayesinde ilgi gören bu plajda bir gün geçirmeyi ihmal etmeyin. Plajda şezlong ve şemsiye kiralayan işletmeler mevcut. Bununla birlikte, belediyeye ait bir büfe de hizmet veriyor.

Kaleköy

Kaleköy Kaş’a yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor. Yarım saatlik bir araç yolculuğu ile ulaşabileceğiniz bu keyifli beldede yemyeşil ağaçlar arasında kurulmuş ufak bir balıkçı kasabası ile karşılaşacaksınız.

Yüksek bir tepe üzerine kurulmuş olan kaleden adını alan Kaleköy oldukça kadim bir tarihe sahip. Uzun yıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bu bölgenin tarihi dokusu adım attığınız ilk andan itibaren sizi etkisi altına alıyor. Bölgede Simena adında bir açık hava müzesi mevcut. Tarihe ilgi duyanların gelmişken mutlaka görmesi gerekiyor.

Sadece karayolu ile değil aynı zamanda Kaş merkezden başlayan tekne turlarıyla da Kaleköy’e ulaşmak mümkün. Eğer vaktiniz varsa Kaş’tan başlayan tekne turlarına katılmayı ve Kaleköy ile birlikte çevredeki el değmemiş koyları keşfetmeyi ihmal etmeyin.

 

 

3 Ocak 2020
Yorumlar
Yorum Yap