Kavaklıdere - Gezilecek Yerler

Kavaklıdere - Gezilecek Yerler

Kavaklıdere - Gezilecek Yerler

Muğla’nın en gözde ilçelerinden biri olan Kavaklıdere, hem tarih hem de doğa ile tanınan oldukça keyifli bir coğrafya. Dor ve Pers uygarlıkları ile kurulan bu şehir günümüze kadar uzanan binlerce yıllık bir tarihe sahip.

Tarihi ve kültürü bir arada barındıran bu bölgede aynı zamanda eşsiz bir doğa da mevcut. Yemyeşil çam ormanları ile Muğla bölgesinin tertemiz havasını bulunduran bu belde son yıllarda çok sayıda turistin uğrak noktası.

Kavaklıdere’ye Nasıl Gidilir?

Kavaklıdere ilçesine Muğla merkezden yapacağınız 49 kilometrelik bir yolculukla ulaşmak mümkün. İlçenin nüfusu az ve çok büyük bir insan kalabalığı yok. Buna rağmen artan turistik talep ile Kavaklıdere’de pek çok farklı tesis açılarak, farklı aktivite imkanları artırıldı.

Kavaklıdere’ye Ne Zaman Gitmeli?

Kavaklıdere her mevsim seyahat edilebilecek bir rota. Bahar aylarında çok daha uygun bir iklim bulunuyor olsa da bu bölgeye yaz kış demeden, dilediğiniz mevsimde gelebilirsiniz.

Bakırcılar Çarşısı: Yüzlerce Yıllık Gelenek

Kavaklıdere gezinize başlarken bu bölgenin can damarı olarak kabul edilen Bakırcılar Çarşısı’na mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz. Bölge halkının geçiminin büyük bir kısmı bakırcılıktan geliyor. Bu nedenle bu çarşıda çok çeşitli hediyelik eşyaları fazlasıyla uygun fiyata bulabilmeniz mümkün.

Çarşı tamamen el yapımı ürünlerden oluşuyor. Oldukça ilgi çekici ve otantik bir atmosfere sahip olması çarşıyı mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin başına yerleştiriyor.

Yerküpe Mağarası

Kavaklıdere’de kusursuz bir doğa da sizi bekliyor. Yerküpe Mağarası çok uzun yıllar boyunca yerel halk tarafından adeta bir soğuk hava deposu olarak kullanılmış.

Kendine has bir mikro iklime sahip olan mağarada yaz kış demeden sıcaklık beş dereceye sabit. Oldukça farklı ve ilgi çekici doğal güzellikler ile çevrili olan bu mağarayı mutlaka görmeniz gerekli.

Eğer fotoğraf çekmeyi seviyorsanız mağaranın girişinden harika bir Kavaklıdere manzarası görebilirsiniz. Aynı zamanda çevrede yer alan irili ufaklı şelaleler oldukça hoş görüntüler oluşturuyor.

Mağarayı dolaştıktan sonra vaktiniz kalırsa çok yakında yer alan Yerküpe Yaylası’nı da rotanıza eklemek isteyebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında düzenlenen festival ve konserler ile bilinen bu yaylada yöresel ürünler satın alabileceğiniz marketler bulunuyor.

Hyllarima Antik Kenti

Kavaklıdere’den yol levhalarını takip ederek kolayca ulaşabileceğiniz bu antik kent Yatağan yolu üzerinde bulunuyor. Yüksek bir konumda bulunan kent tamamen ağaçlarla çevrili bir coğrafyaya sahip.

Sit alanı olması sayesinde çok daha iyi şekilde korunabilen bu kentte hem doğayı hem de Kavaklıdere’nin eşsiz tarihini çok yakından görebilirsiniz.

Antik kentin tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmiyor olsa da Roma döneminden kalma olduğu düşünülüyor. Kavaklıdere için Roma dönemi çok yakın bir tarih kabul edilmekte.

Gökçukur Yaylası

Kavaklıdere’nin bir diğer önemli doğal rezervlerinden olan Gökçukur Yaylası, özellikle ilkbaharda seyahat ediyorsanız mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Çok sayıda nadir bitki ve hayvanın doğal yaşam alanı olması nedeniyle koruma altına alınan Gökçukur Yaylası’nda yöre halkı tarafından toplanmış farklı yerel bitkileri ve lezzetli ürünleri satın alabilmeniz mümkün.

Çam ormanlarıyla kaplı bu bölgede oksijene doyacağınız ve fazlasıyla dinleneceğiniz bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Yürüyüşünüz esnasında çevrede kardelen ve bölgeye has olan toros lalesi gibi bitkileri görebilmek de mümkün. Bu bitkiler koruma altında olduğu için hiçbir şekilde toplanmasına izin verilmiyor.

Gökçukur Yaylası son dönemlerde pek çok turistin uğrak noktası. Yaylada yerel halk tarafından işletilen ve doğal ürünler ile yemek yapılan restoran ve kafe tarzı işletmeler mevcut.

 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz