Muğla'da Yapılabilecek Su Sporu Aktiviteleri

Muğla'da Yapılabilecek Su Sporu Aktiviteleri
Muğla'da Yapılabilecek Su Sporu Aktiviteleri

Muğla'da Yapılabilecek Su Sporu Aktiviteleri

Muğla tarihi ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar yapılabilecek su sporu alternatifleriyle de oldukça ilgi çekici bir yer. Her beldesinde ayrı ayrı farklı su sporlarının yapılabildiği bu coğrafyada hiç sıkılmadan günlerce keyifli vakit geçirmek mümkün.

Su sporları için uygun rüzgar yapısı ile dünyanın her yerinden adrenalin tutkunlarını çeken Muğla’da yapabileceğiniz pek çok farklı su sporu var. Özellikle rüzgarın ve hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda büyük keyif alacağınız bu etkinlikler tatilinizi oldukça renkli hale getirebilir.

Muğla’da yapılabilecek olan en iyi su sporlarını sizler için derledik. Keyifli bir balayı geçirebilmeniz için bu aktivitelere mutlaka vakit ayırmanız tavsiye ediliyor.

Rüzgar SörfüMuğla’nın neredeyse tüm beldelerinde uygun hava şartları sağlandığı sürece rüzgar sörfü yapılabiliyor. Başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar her türlü aktiviteyi yapabileceğiniz bu coğrafyada rüzgar sörfü en çok yapılan su sporları arasında gösteriliyor.

Özellikle Datça’da kış ayları hariç her mevsim yapılabilen rüzgar sörfü fazlasıyla keyifli. Pek çok beldede rüzgar sörfü için gerekli eğitim de veriliyor. 

Rüzgar sörfü yapabilmek için uzun süren eğitimlere ihtiyacınız yok. Kurslara katıldığınızda bir veya iki günde başlangıç seviyesinde rüzgar sörfü öğrenebilirsiniz. Özellikle Datça civarında rüzgar ve hava şartları yılın her günü başlangıç seviyesi için fazlasıyla uygun.

Rüzgar sörfü ile birlikte yapılabilen yelkencilik de yine aynı şekilde Muğla’da fazlasıyla ilgi görüyor. Başta Datça olmak üzere pek çok yerde yelken için eğitimler verilmekte.

Tüplü ve Tüpsüz Dalış


Muhteşem bir su altı faunasına sahip olan Muğla’da benzersiz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Yerin üstündeki benzersiz güzellikler suyun altında da misafirlerini büyüleyemeye devam ediyor. 

Tüpsüz dalış herhangi bir eğitim veya sertifikaya gerek duyulmaksızın yapılabiliyor. Şnorkel ve benzeri ekipmanlar ile gerçekleştirilen bu dalışlarda çok derine inilmese de büyülü sualtı atmosferini keşfetmeniz mümkün. Neredeyse her plajda bu aktiviteler için ekipman sağlayan kioskları bulmak mümkün.

Tüplü dalış için başlangıç seviyesinde dalış sertifikası gerekiyor. Eğer sertifikanız varsa Muğla’nın sualtı faunasını keşfe çıkabilirsiniz. Tekneler ile özel olarak dalış parkurlarını ziyaret eden turlar misafirlerine keyif dolu bir deneyim yaşatıyor.

Tüplü dalışta yeniyseniz yine aynı şekilde gereken eğitimi alarak bu işe kolayca başlayabilirsiniz. Eğitimler birkaç günden bir haftaya kadar değişen sürelerde gerçekleştiriliyor. Yetkili bir dalış kursu ile çalışarak her yerde geçerli olan sertifikanızı kolayca edinebilir ve bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Başlangıç seviyesinde tüplü dalış yapılabildiği gibi aynı zamanda ileri seviyede gece dalışları için de pek çok uygun parkur bulunuyor. Seviyenize göre istediğiniz her türlü dalış etkinliğini Muğla’da bulabilirsiniz.

ParasailingTürkiye’de pek çok yerde parasailing yapılıyor olsa da Muğla’nın benzersiz doğasına şahit olmak için bu etkinlik mutlaka denenmesi gerekenlerin başında geliyor.

Tekne arkasına bağlanan bir paraşüt ile gerçekleştirilen parasailing sporunda kuşbakışı olarak Muğla coğrafyasını keşfedebilirsiniz. Gökyüzünden görebileceğiniz bu benzersiz doğa aklınızı başınızdan alacak.

Parasailing yapmak için herhangi bir eğitim gerekmiyor. Organizatörler gereken güvenlik yönergelerini tarif ettikten sonra kolayca herkes tarafından yapılabiliyor. Yine aynı şekilde parasailing için herhangi bir yaş sınırı da bulunmuyor. Yükseklik korkusu olmayan herkes tarafından mutlaka denenmesi gereken bu su sporu benzersiz bir adrenalin kaynağı.

Bazı su sporu organizatörleri iki veya üç kişi kapasiteli paraşütlere sahip. Tek başınıza yükselmek yerine sevdikleriniz ile birlikte bu deneyimi paylaşabilirsiniz. Özellikle sabah saatlerinde yapılması önerilen parasailing ile gökyüzünden doğanın uyanışına şahit olabilir, göklerdeyken fotoğrafınızı çekebilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz bir yorum yok, ilk yorumu siz yapın...

Yorum Yaz